موتورهای جستجوگر چگونه کار می کنند ؟

Wednesday, November 9th, 2016

چگونگی عملکرد موتورهای جستجو
چگونگی عملکرد موتورهای جستجو

وقتی جستجویی در یک موتور جستجوگر انجام می شود کاربران در حقیقت نتیجه کار قسمت های گوناگون موتور جستو گر را خواهند دید. موتور جستجو گر به کمک بخش های مختلف, اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کند و آن را در پایگاه داده اش ذخیره می نماید. بخش های مختلف یک موتور جستجوگر شامل :

1- عنکبوت موتورهای جستجوگر:

عنکبوت که نام دیگر آن روبات است, نرم افزاری ست که کار جمع آوری اطلاعات مورد نیاز یک موتور جستجوگر را بر عهده دارد. عنکبوت به صفحات مختلف یک وب سایت سر میزند, محتوای آن را می خواند و اطلاعات مورد نیاز موتور جستجوگر را جمع آوری میکند و آن را در اختیار سایر بخش های موتور جستجو گر قرار می دهد. همان گونه که کاربران از صفحات مختلف یک وب سایت بازدید می کنند, عنکبوت هم این کار را انجام میدهد, با این تفاوت که عنکبوت کدهای HTML صفحات را می بیند اما کاربران نتیجه حاصل از کنار هم قرار گرفتن این کدها را مشاهده می کنند.عنکبوت ها کاربردهای دیگری نیز دارند, به عنوان مثال عده ای از آن ها به وب سایت های مختلف مراجعه و فقط به بررسی فعال بودن پیوندهای آن می پردازند و یا به دنبال آدرس های الکترونیکی افراد می گردند.

2- خزنده موتورهای جستجوگر:

خزنده نرم افزاری است که به عنوان یک فرمانده برای عنکبوت عمل می کند. خزنده مشخص می کند که عنکبوت کدام یک از صفحات وبسایت را مورد بازدید قرار دهد. . در واقع خزنده تصمیم می گیرد که کدام یک از پیوند های صفحه ای که عنکبوت در آن قرار دارد دنبال شود که ممکن است همه و یا بعضی از آن ها را دنبال کند و یا حتی هیچ کدام را دنبال نکند. دنبال کردن پیوند های یک صفحه به این بستگی دارد که موتور که موتور جستجو گر چه حجمی از اطلاعات وب سایت را می تواند در پایگاه داده خود ذخیره نماید. شما به عنوان دارنده یک وب سایت, می توانید اجازه دسترسی به بعضی از صفحات را به موتورهای جستجوگر ندهید ویا میزان دسترسی به صفحات مختلف را تنظیم نمایید.

3- بایگانی کننده موتورهای جستجو گر:

تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط عنکبوت در اختیار بایگانی کننده قرار می گیرد که در این بخش, اطلاعات مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و به بخش های متفاوتی تقسیم می شوند. تجزیه و تحلیل اطلاعات, بدین معنی است که مشخص می شود اطلاعات از کدام صفحه ارسال شده است, چه حجمی دارد, کلمات موجود در آن کدام اند , کلمات چند بار تکرار شده اند , کلمات در کجای صفحه قرار دارند و . . . که در حقیقت بایگانی کننده, صفحه را به پارامترهای مختلف تقسیم و تمام این پارامتر ها را به یک مقیاس عددی تبدیل می کند تا سیستم رتبه بندی بتواند پارامترهای صفحات مختلف را باهم مقایسه نماید.

4- پایگاه داده موتورهای جستجوگر:

تمامی داده های تجزیه و تحلیل شده در بایگانی کننده , به پایگاه داده ارسال می گردند که در این بخش, داده ها گروه بندی, کد گذاری, فشرده و ذخیره می شوند. یک موتور جستجوگر باید پایگاه داده بزرگی داشته باشد و به طور مستمر حجم محتوای آن را گسترش دهد و اطلاعات قدیمی را هم به روز نماید که بزرگی و به روز بودن پایگاه داده یک موتور جستجوگر برای آن یک امتیاز محسوب می شود.

5- سیستم رتبه بندی موتورهای جستوگر:

بعد از اتمام مراحل قبل , موتور جستجو گر آماده پاسخگویی به سوالات کاربران است. کاربران چند کلمه را در جعبه جستجو وارد و سپس با کلیک بر روی دکمه جستجو منتظر پاسخ می مانند. در این مر حله, سیستم رتبه بندی ابتدا تمام صفحات موجود در پایگاه داده که به موضوع جستجو شده, مرتبط هستند را مشخص می نماید و سپس آن ها را به ترتیب از بیشترین ارتباط تا کمترین ارتباط مرتب و در نتایج جستجو به کاربر ارائه می دهد. سیستم رتبه بندی قلب تپنده یک موتور جستجو گر است و تفاوت اصلی موتورهای جستجوگر در این بخش قرار دارد. سیستم رتبه بندی برای پاسخ گویی به سوالات کاربران, پارامترهای بسیاری را در نظر می گیرد تا بتواند بهترین پاسخ ها را در اختیار آن ها قرار بدهد.

برگرد به عقب

آخرین نوشته :
مقالات بیشتر :

مفهوم تجارت الکترونیک چیست ؟

مفهوم تجارت الکترونیک چیست ؟

ارتباط بین تجارت و تکنولوژی دیر زمانی است که وجود داشته و ادامه دارد. در واقع، یک پیشرفت تکنیکی... بیشتر

CSS -سی اس اس چیست ؟

CSS -سی اس اس چیست ؟

سی اس اس یا CSS در واقع قواعد ودستورات شیوه نمایش کلیه اجزائ صفحه وب است که به صورت کد نویسی با... بیشتر

روش هایی برای داشتن یک بنر تاثیر گذار

روش هایی برای داشتن یک بنر تاثیر گذار

در دنیای امروز به موازات رشد تجارت و اقتصاد نیاز به تبلیغات نیز در حال رشد است. تبلیغات به یکی از... بیشتر

شاخص alexa - شاخص الکسا چیست؟

شاخص alexa - شاخص الکسا چیست؟

شاخص های بسیاری برای وب سایت ها وجود دارند که هر یک هدف جداگانه ای را از سنجش وب سایت ها دنبال... بیشتر

طراحی کاتالوگ آنلاین

طراحی کاتالوگ آنلاین

طراحی کاتالوگ آنلاین یکی از ابزار تبلیغاتی بسیار پر کاربرد جهت ارائه کالا و خدمات به مخاطبان با... بیشتر

تفاوت گرافیک نقشه بیتی و برداری

تفاوت گرافیک نقشه بیتی و برداری

در دنیای دیجیتال گرافیک ها به دو نوع نقشه بیتی (Bitmap ) و یا برداری ( vector ) تقسیم می شوند .... بیشتر

قیمت ساخت موشن گرافیک

قیمت ساخت موشن گرافیک

عوامل گوناگونی در برآورد هزینه ساخت یک انیمیشن موشن گرافیک دخالت دارند در واقع باید اینگونه بیان... بیشتر

مزایا و محاسن استفاده از کاتالوگ دیجیتال

مزایا و محاسن استفاده از کاتالوگ دیجیتال

وقتی نام کاتالوگ را می شنویم همه ما بلا فاصله به یاد یک مجموعه کاغذ معمولا در ابعاد A4 که حاوی... بیشتر

jQuery چیست ؟

jQuery چیست ؟

در تعریف jQuery باید اینگونه بیان کرد که اگر به نظر شما Prototype یک روش مناسب برای بسط دادن جاوا... بیشتر