موتورهای جستجوگر چگونه کار می کنند ؟

Wednesday, November 9th, 2016

چگونگی عملکرد موتورهای جستجو
چگونگی عملکرد موتورهای جستجو

وقتی جستجویی در یک موتور جستجوگر انجام می شود کاربران در حقیقت نتیجه کار قسمت های گوناگون موتور جستو گر را خواهند دید. موتور جستجو گر به کمک بخش های مختلف, اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کند و آن را در پایگاه داده اش ذخیره می نماید. بخش های مختلف یک موتور جستجوگر شامل :

1- عنکبوت موتورهای جستجوگر:

عنکبوت که نام دیگر آن روبات است, نرم افزاری ست که کار جمع آوری اطلاعات مورد نیاز یک موتور جستجوگر را بر عهده دارد. عنکبوت به صفحات مختلف یک وب سایت سر میزند, محتوای آن را می خواند و اطلاعات مورد نیاز موتور جستجوگر را جمع آوری میکند و آن را در اختیار سایر بخش های موتور جستجو گر قرار می دهد. همان گونه که کاربران از صفحات مختلف یک وب سایت بازدید می کنند, عنکبوت هم این کار را انجام میدهد, با این تفاوت که عنکبوت کدهای HTML صفحات را می بیند اما کاربران نتیجه حاصل از کنار هم قرار گرفتن این کدها را مشاهده می کنند.عنکبوت ها کاربردهای دیگری نیز دارند, به عنوان مثال عده ای از آن ها به وب سایت های مختلف مراجعه و فقط به بررسی فعال بودن پیوندهای آن می پردازند و یا به دنبال آدرس های الکترونیکی افراد می گردند.

2- خزنده موتورهای جستجوگر:

خزنده نرم افزاری است که به عنوان یک فرمانده برای عنکبوت عمل می کند. خزنده مشخص می کند که عنکبوت کدام یک از صفحات وبسایت را مورد بازدید قرار دهد. . در واقع خزنده تصمیم می گیرد که کدام یک از پیوند های صفحه ای که عنکبوت در آن قرار دارد دنبال شود که ممکن است همه و یا بعضی از آن ها را دنبال کند و یا حتی هیچ کدام را دنبال نکند. دنبال کردن پیوند های یک صفحه به این بستگی دارد که موتور که موتور جستجو گر چه حجمی از اطلاعات وب سایت را می تواند در پایگاه داده خود ذخیره نماید. شما به عنوان دارنده یک وب سایت, می توانید اجازه دسترسی به بعضی از صفحات را به موتورهای جستجوگر ندهید ویا میزان دسترسی به صفحات مختلف را تنظیم نمایید.

3- بایگانی کننده موتورهای جستجو گر:

تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط عنکبوت در اختیار بایگانی کننده قرار می گیرد که در این بخش, اطلاعات مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و به بخش های متفاوتی تقسیم می شوند. تجزیه و تحلیل اطلاعات, بدین معنی است که مشخص می شود اطلاعات از کدام صفحه ارسال شده است, چه حجمی دارد, کلمات موجود در آن کدام اند , کلمات چند بار تکرار شده اند , کلمات در کجای صفحه قرار دارند و . . . که در حقیقت بایگانی کننده, صفحه را به پارامترهای مختلف تقسیم و تمام این پارامتر ها را به یک مقیاس عددی تبدیل می کند تا سیستم رتبه بندی بتواند پارامترهای صفحات مختلف را باهم مقایسه نماید.

4- پایگاه داده موتورهای جستجوگر:

تمامی داده های تجزیه و تحلیل شده در بایگانی کننده , به پایگاه داده ارسال می گردند که در این بخش, داده ها گروه بندی, کد گذاری, فشرده و ذخیره می شوند. یک موتور جستجوگر باید پایگاه داده بزرگی داشته باشد و به طور مستمر حجم محتوای آن را گسترش دهد و اطلاعات قدیمی را هم به روز نماید که بزرگی و به روز بودن پایگاه داده یک موتور جستجوگر برای آن یک امتیاز محسوب می شود.

5- سیستم رتبه بندی موتورهای جستوگر:

بعد از اتمام مراحل قبل , موتور جستجو گر آماده پاسخگویی به سوالات کاربران است. کاربران چند کلمه را در جعبه جستجو وارد و سپس با کلیک بر روی دکمه جستجو منتظر پاسخ می مانند. در این مر حله, سیستم رتبه بندی ابتدا تمام صفحات موجود در پایگاه داده که به موضوع جستجو شده, مرتبط هستند را مشخص می نماید و سپس آن ها را به ترتیب از بیشترین ارتباط تا کمترین ارتباط مرتب و در نتایج جستجو به کاربر ارائه می دهد. سیستم رتبه بندی قلب تپنده یک موتور جستجو گر است و تفاوت اصلی موتورهای جستجوگر در این بخش قرار دارد. سیستم رتبه بندی برای پاسخ گویی به سوالات کاربران, پارامترهای بسیاری را در نظر می گیرد تا بتواند بهترین پاسخ ها را در اختیار آن ها قرار بدهد.

برگرد به عقب

آخرین نوشته :
مقالات بیشتر :

طراحی گرافیک چیست ؟

طراحی گرافیک چیست ؟

طراحی گرافیک هنر و عمل برنامه ریزی و طرح ریزی ایده ها و تجارب با محتوای متنی و دیداری است. همچنین... بیشتر

فایل فلش یا فرمت فلش چیست ؟

فایل فلش یا فرمت فلش چیست ؟

( فلش - flash ) تکنولوژی پویا نمایی دو بعدی و تا اندازه ای سه بعدی است . که بر پایه الگوریتم... بیشتر

ترفندهای سئو برای همه فصول

ترفندهای سئو برای همه فصول

همان طور که در تعریف سئو آمده سئو به مجموعه ای از تکنیک ها گفته می شود که موجب بهتر شناخته شدن سایت... بیشتر

روش هایی برای داشتن یک بنر تاثیر گذار

روش هایی برای داشتن یک بنر تاثیر گذار

در دنیای امروز به موازات رشد تجارت و اقتصاد نیاز به تبلیغات نیز در حال رشد است. تبلیغات به یکی از... بیشتر

طراحی کاتالوگ آنلاین

طراحی کاتالوگ آنلاین

طراحی کاتالوگ آنلاین یکی از ابزار تبلیغاتی بسیار پر کاربرد جهت ارائه کالا و خدمات به مخاطبان با... بیشتر

تفاوت گرافیک نقشه بیتی و برداری

تفاوت گرافیک نقشه بیتی و برداری

در دنیای دیجیتال گرافیک ها به دو نوع نقشه بیتی (Bitmap ) و یا برداری ( vector ) تقسیم می شوند .... بیشتر

تبلیغات دیجیتال چیست؟

تبلیغات دیجیتال چیست؟

همانطور که گفته شد مجموعه ای از تبلیغات دیجیتال در قالب مواردی که هر روز از آن استفاده میکنیم در... بیشتر

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست ؟

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست ؟

HTML در واقع یک زبان نشانه گذاری (Markup) است , یعنی حاوی برچسب ها وتگ هایی می باشد که به دور... بیشتر

مفهوم گرافیک وب چیست ؟

مفهوم گرافیک وب چیست ؟

تجربه نشان داده با وجود برنامه نویسی دقیق و اصولی و همچنین , اگر وب سایت شما در رتبه ای قابل قبول... بیشتر